Traktorki ogrodowe są wielofunkcyjnymi urządzeniami, które pozwalają na sprawne koszenie dużego obszaru, można je wykorzystać jako pługi, czy ciągniki do przewozu niewielkich ładunków. Co jednak zrobić z traktorkiem ogrodniczym, gdy wykorzystywany jest wyłącznie w okresie wiosna, lato? W poniższym wpisie podpowiadamy, jak przygotować sprzęt do przechowywania zimą, aby w następnym sezonie wegetacyjnym pozwalał na wydajną i niezawodną pracę.
W jakich warunkach należy przechowywać ogrodowe traktorki wielofunkcyjne
Szczegółowe informacje dotyczące przygotowania traktorków ogrodowych do zimy możemy znaleźć w instrukcjach obsługi, które producent dołącza do każdego urządzenia:
- Pierwszą z czynności, jaką należy wykonać jest pozbycie się ze zbiornika paliwa. Dotyczy to dłuższego przechowywania, wynoszącego więcej niż 30 dni. Ma to istotne znaczenie z punktu widzenia żywotności silnika urządzenia. Im dłużej paliwo jest przechowywane, tym bardziej staje się ono lepkie. W konsekwencji może to doprowadzić do zablokowania gaźnika, a także awarii silnika. Paliwo najlepiej jest umieścić w kanistrze, przy czym należy zwrócić uwagę na to, jaki typ paliwa zastosowano w urządzeniu. Jeśli wykorzystywano benzynę alkilową, nie ma konieczności stosowania stabilizatora. Jest on jednak wymagany w przypadku zastosowania benzyny standardowej. Stabilizator sprawia, że paliwo nie staje się lepkie, dlatego można je wykorzystać do napędzania urządzenia.
- Przygotowując traktorek ogrodowy do zimy należy także wymienić olej silnikowy na świeży, a zużyty olej odpowiednio zutylizować.
- Konieczne jest sprawdzenie elementów maszyny, zwłaszcza elementów tnących i mocowań. W razie potrzeby należy je wymienić lub dokręcić poluzowane śruby.
- Przechowując traktorek wielofunkcyjny ogrodowy przez dłuższy czas, należy pamiętać również o tym, aby wyjąć z niego akumulator, naładować go, umieścić w suchym i chłodnym miejscu.
- Kolejnym krokiem jest wykręcenie świec zapłonowych, a następnie dodanie do każdego z cylindrów po łyżce oleju silnikowego, jednak aby było to możliwe, niezbędne jest obrócenie wału silnika. Po nalaniu oleju można z powrotem przykręcić świece w odpowiednie miejsce.
- Wszelkie elementy smarne, w tym osie, przeguby oraz smarowniczki należy nasmarować.
- Niezbędne jest dokładne wyczyszczenie traktorka ogrodowego przed zimą. Wszelkie zanieczyszczenia należy usunąć wilgotną, ale nie mokrą ściereczką. Pozostałości suchej trawy można usunąć za pomocą sprężonego powietrza lub przy wykorzystaniu dmuchawy do liści.
Niezwykle istotne jest także to, aby zapewnić maszynie odpowiednie warunki do przechowywania. Producent wskazuje, że powinno to być miejsce suche i odgraniczone od wilgoci oraz niskich temperatur, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia wrażliwych elementów oraz plastikowych części traktorka. Z uwagi na ryzyko pożarowe, traktorki ogrodowe należy przechowywać z dala od substancji łatwopalnych, paliwa. Ponadto dobrze jest sprawdzić ciśnienie w oponach traktorka i uzupełnienie powietrza w razie jego zmniejszenia.
Poznaj ofertę naszych maszyn: